češtinačeštinačeština
Logo společnosti a letecký pohled na areál společnosti

Historie firmy

Firma KPS Metal a.s. patří k významným a tradičním strojírenským podnikům v České republice. Její historie již přesahuje 125 let a za toto dlouhé období ze společnosti vyšlo mnoho kvalitních výrobků do různých koutů světa.

Své počátky má podnik v zámečnické dílně, kterou si v roce 1882 otevřel v Moravských Budějovicích Matěj Smrčka. Z dílny se zanedlouho stala továrna, jejíž rozvoj na určitou dobu přerušila v roce 1929 hospodářská krize.

Během druhé světové války byla továrna využívána k výrobě granátů a opravám lokomotiv. V posledních dnech války došlo k jejímu značnému poškození.

Od roku 1948 do roku 1965 prošla firma vývojem svého programu od výroby hospodářských strojů, přes speciální vojenskou výrobu až po výrobu mostových jeřábů, těžních a stavebních vrátků. Toto období má pro společnost mimořádný význam, neboť došlo k zavedení náročnější, složitější a přesnější technologie.

V roce 1965 se společnost stala součástí trustu podniků CHEPOS a svůj výrobní program přizpůsobila podnikatelskému zaměření tohoto trustu. Trust sdružoval nejvýznamnější dodavatele chemických a potravinářských zařízení v Československu, jejichž činnost byla zaměřena především na dodávky investičních celků pro chemický, potravinářský a gumárenský průmysl, pro pomocné provozy jaderných elektráren a na dodávky chladírenských zařízení, zařízení na úpravu vod, dřevostrojů, jeřábů, ocelových konstrukcí a dalších speciálních aparátů. Podniky sdružené pod firmou CHEPOS realizovaly řadu projektů v tuzemsku i zahraničí. Mezi nejvýznamnější patří jednotky na zpracování ropy v bývalém Československu, bývalém SSSR, Turecku, Sýrii, Iráku a Egyptě. Dále biotechnologické procesy na našem trhu, v Rumunsku, Bulharsku, Polsku a Indii. Zařízení na úpravu vody a další byly postaveny jak v bývalém Československu, tak v zahraničí. Tím došlo k zásadní změně ve výrobním programu společnosti. Začaly se vyrábět sušiče a čističe vzduchu, ozonizátory a hlavní výrobní náplní se stala zařízení pro petrochemický a chemický průmysl jako výměníky tepla, tlakové a netlakové nádoby a nádrže, odlučovače, hořáky atd., dále zařízení pro dřevozpracující průmysl a zařízení pro úpravu vody. V závodě se vyráběly stroje a zařízení jak pro tuzemské potřeby, tak i pro vývoz.

V roce 1991 se podnik delimitací osamostatnil od trustu Chepos jako KPS s.p. V té době ve společnosti pracovalo 850 zaměstnanců. Od roku 2003 se pak datuje novodobá historie společnosti pod názvem KPS Metal a.s.

Profil společnosti:KPS Metal a.s., ČeskyKPS Metal a.s., EnglishKPS Metal a.s., DeutschKPS Metal a.s., PусскийKPS Metal a.s., FrançaisKPS Metal a.s., EspanolKPS Metal a.s., ItalianoKPS Metal a.s., SlovenskyKPS Metal a.s., Polski